Kedy začať s tenisom?

Odpoveď na túto otázku je ľahká, ak sa nejedná o konkrétne dieťa. Väčšina odborníkov odporúča na začiatok pravidelnej športovej prípravy vek 5 - 6 rokov,

keď sa u detí zlepšuje vykonávanie a kombinovanie pohybov, zlepšuje sa vnímanie jednotlivých častí tela. Deti sú schopné učiť sa aj koordinačne náročnejšie činnosti, ku ktorým patria aj tenisové údery. V tomto veku je teda vhodné začať aj s pravidelným tréningom.

Tenis a dieťaTo ale neznamená, že s tenisovou prípravou nemožno začať už skôr, alebo neskôr. Mladšie deti sa hravou formou môžu zoznamovať s tenisovou raketkou a loptičkou. Najčastejšie skúšajú triafať raketkou farebné alebo penové loptičky, na tréningoch v skupinke štyroch, piatich detí nechýbajú rôzne súťaže a hry, rozvíja sa v deťoch súťaživosť, ktorá je prirodzenou vlastnosťou nielen tejto vekovej kategórie. Deti by mali získavať čo najviac základných pohybových skúseností, ku ktorým patria behanie, skákanie, hádzanie, chytanie, triafanie.

Prvoradým cieľom tejto počiatočnej etapy je dosiahnuť, aby deti chodili na tréningy s radosťou, so záujmom a postupne si navykali na pravidelnosť, dodržiavanie určitých pravidiel a aj na určitú zodpovednosť. Vo veku 7 rokov sa už deti môžu zúčastňovať prvých zápasov a turnajov v rámci kategórie detí do 8 alebo 10 rokov. Prvoradé je ale to, aby dieťa hralo s radosťou, bez stresových situácií a v žiadnom prípade by nemal byť zo strany rodičov vyvíjaný tlak na zisk víťazstva. Ale aj na druhej strane, mnohé deti, ktoré začali hrať tenis vo veku 10-12 rokov a naučili sa jeho základy, majú z rekreačného hrania radosť a verím, že sa tenisu už nikdy nevzdajú!

 

©2021 Tvorba a správa webu ◄ Radovan Sloboda, 0903 701 296 ►

Search