Je tenis len individuálny šport?
Hoci sa tenis samozrejme považuje za vysoko individuálny šport, náš šéftréner tvrdí,
že tak isto môže byť aj kolektívnym športom. Toto zaradenie platí hlavne v detskom veku, keď dieťa trénuje v skupinkách s inými deťmi. Je pre neho dôležité, aby nebolo na kurte samo, potrebuje byť súčasťou v skupine, aby získalo schopnosť porovnávať a hodnotiť svoj výkon.
Hoci sa s výkonnostným rastom program trénovania upravuje, stále ostáva v kontakte s kamarátmi. Hrajú medzi sebou priateľské zápasy, tvoria družstvá za svoj klub a na turnajoch sa počas čakania na svoj zápas deti združujú a vytvárajú si nové kamarátstva. To isté sa potvrdzuje aj v tenisových táboroch, ktoré sú ďalšou veľkou príležitosťou na nové zážitky.
Koľko a ako často trénovať?
V mladšom veku 5-6 rokov by som odporúčal začať trénovať v skupinke detí minimálne 2 krát do týždňa po hodinke hravou formou. Postupne po získaní návykov a vzťahu k tenisu by som zvyšoval počet tréningov. Na závodný tenis minimálne 3 krát do týždňa a zmenšoval by som počet detí na kurte. Dôležitý je aj individuálny tréning, najmä v čase, keď je nutné vycibriť techniku úderov. Je síce najdrahší, ale pokrok je po ňom viditeľný, pretože tréner sa venuje iba Vášmu dieťaťu.
Na akej úrovni môže hráč hrať?
S voľbou športovej aktivity si hráč pri prvom aktivovaní každého športu musí zvoliť svoju úroveň. Všetko záleží na tom, koľko chce trénovať, aké sú jeho schopnosti a možnosti a hlavne, aký cieľ a výsledky chce dosiahnuť. Samozrejme, všetko ide vo vzájomnej následnosti a treba aj veľa pevnej vôle a trpezlivosti.
Úroveň začiatočníkov
Potrebuje získavať skúsenosti z hry na dvorci. Hoci údery môžu byť odohrané s istým úspechom, ich slabiny sú zjavné. Učí sa posúdiť kam lopta pôjde, no na pokrytie dvorca potrebuje výrazné zlepšenie. Keď hrá s ostatnými hráčmi rovnakých schopností vie udržať krátku výmenu pomalých úderov v pohybe s miernou vyrovnanosťou.
Úroveň nepravidelne hrajúcich rekreačných tenistov
Vyrovnanosť pri priemerných úderoch, ale nie je si istý pri všetkých úderoch a chýba mu kontrola keď sa snaží o smer, dĺžku alebo silu. Dvojhry hrá takmer výlučne zo základnej čiary.
Úroveň pravidelne hrajúcich rekreačných hráčov
Dosiahol zlepšenie úderovej vyrovnanosti s kontrolou smeru pri miernych úderoch, ale chýba dĺžka a rôznorodosť úderov. Pokrytie dvorca sa zlepšuje, no zostáva istá váhavosť pri pohybe dopredu. Pri štvorhre rozvíja spoluprácu.
Úroveň hráčov na regionálnych súťažiach
Dobrá vyrovnanosť(spoľahlivé údery), vrátane kontroly smeru a dĺžky na forhandovej aj backhandovej strane pri miernych úderoch, hoci výmeny môžu byť prehraté kvôli netrpezlivosti. Schopný hrať loby, voleje, údery nad hlavou a v behu s istým úspechom. Rozvíjajúci pokrytie dvorca, skúsený a takticky zdatný ale ešte nehrá dobrý percentuálny tenis. Príležitostne si vynúti chyby na returne pri svojom servise. Spolupráca pri štvorhre je zjavná.
Úroveň závodných hráčov regionálnych súťaží
Vyrovnaná hra, schopný efektívne využívať silu a rotáciu, začína ovládať tempo hry. Má dobrú anticipáciu, náležitú prácu nôh a dobre využíva slabé stránky súpera. Vie kontrolovať dĺžku úderov a vie meniť hru v závislosti od súpera. Skúša ťažké údery, hráč vie zahrať prvý servis so silou a presnosťou a umiestniť druhý servis. V štvorhre je bežná agresívna hra na sieti.
Úroveň najvyššia
Hráč ju môže získať len na základe dosiahnutých výsledkov, t.j. vyzývaním hráčov registrovaných v systéme, odohraním a zapísaním zápasov do systému. Dobrá úderová prispôsobivosť a často má výrazný úder, vyrovnanosť alebo schopnosť na ktorej môže byť založená jeho hra. Hráč je zápasovo vyhratý (hrá s rozumom), hrá percentuálny tenis a vie obvykle zahrať víťazný return alebo si chybu vynútiť zo skrátenia hry po slabšom (krátkom) servise.