Športová poradňa

Tenis je hra – hra je tenis

Tenis je jedným z najsledovanejších športov na svete. Pre dospelého diváka je sledovanie tenisového zápasu športovou udalosťou, pre dieťa je to hlavne o fandení „svojmu“ idolu. Záujem o tenis celosvetovo rastie a tento veľký záujem sa nevyhol ani deťom na Slovensku. Je to samozrejme dané aj tým, že idolov (svetových ale aj Slovenských) je veľa, majú veľa priestoru v médiách a čo je skvelé, väčšinou sú pre naše deti sú vhodným vzorom.

Pre každé dieťa je cesta po stopách Rogera Federera, Rafala Nadala, Dominiky Cibuľkovej či Novaka Djokoviča  dobrodružná a lákavá. Dieťa si našťastie neuvedomuje, koľko práce a odriekania je za každým tréningom. Deti berú tenis ako hru a to je dobre. Neberme im tento „naivný“ pohľad na tenis, teda určite nie počas ich prvých krokov na tenisovom kurte.

Otázkou však je, aký je správny vek, kedy má alebo môže dieťa s tenisom začať. Odpoveď nie je jednoznačná, ale ani ťažká. Tenis je šport. A deti by mali športovať čo najviac a pravidelne. Každý tréning zlepšuje fyzickú kondíciu, rozvíja svalovú hmotu, schopnosť pozornosti, motorickú koordináciu a čo je v digitálnej dobe asi najpodstatnejšie, tréning v kolektíve podporuje socializáciu, prirodzenú súťaživosť a zodpovednosť.

Takže kedy začať?

Rovnako ako v prípade väčšiny športov, neexistuje presný vek, v ktorom by malo dieťa začať s tenisom. To, či je dieťa pripravené, môže určiť len odborník, skúsený tréner, ktorý po niekoľkých prvých skúšobných tréningoch – ktoré sú v našom Tenisovom klube BASELINE bezplatné – zhodnotí a poradí rodičom ako ďalej.

Ak máme byť konkrétnejší, deti už vo veku 5 až 6 rokov vykazujú pomerne dobrú schopnosť koordinácie a fyzickej vyspelosti, ktoré im umožňujú hrať tenis. Nerátajme však s tým, že sústredenie na tréning bude 100 percentné. Preto sa v našom Tenisovom klube BASELINE staráme o to, aby každý tréning bol pre Vaše dieťa (v akomkoľvek veku) zážitkom, hrou ale zároveň, čo si deti v rannom veku ani nevšimnú, plnohodnotným tenisovým tréningom.

Čo s tým?

Navštívte nás.

Tenisový klub a športové centrum BASELINE poskytuje profesionálne služby pre dospelých hráčov ale aj pre deti.

V tenisovej škole TC BASELINE už viac ako 20 rokov vychovávame mladých hráčov, ktorí sa presadia v dospelých kategóriách, aj na medzinárodnej úrovni. Každé dieťa je však jedinečné a nemusí mať najvyššie ciele a predpoklady, aby išlo v stopách svojich idolov. Rovnako hrdí sme aj na deti, ktoré hrajú pre radosť, pohyb a zdravie, pre chuť stretávať sa s kamarátmi, jednoducho - hrať sa. Chcú prežiť detstvo aktívne - tak, aby mali na čo spomínať.

A veríme, že spomínať budú aj rodičia. Na našich kurtoch – vonkajších antukových, ako aj halových - Rebound Ace HSA Club (do roku 2007 bol Rebound Ace HSA Club oficiálnym tenisovým povrchom Australian Open, bol použitý aj na olympijskom turnaji v Sydney 2000) - vyrástlo už veľa skvelých hráčov a milovníkov tenisu. Naša poloha priamo pri plážovom kúpalisku – len 10 minút pešo od shopping centra či 15 minút od historického centra, je ideálna pre každú rodinu. Ani pri čakaní na svoju ratolesť sa nebudete nudiť, či cítiť nepohodlne. V našej útulnej kaviarni si pri pohľade na tréning môžete dopriať voňavú kávu alebo iné nápoje.

Pozývame vás užiť si skutočný „športovo-tenisový“ luxus.

 

 

V prípade záujmu o bližšie informácie, alebo záujem o prihlásenie vašej ratolesti nás kontaktujte:

Marek Novák - šéftréner - tel.: 0905 524 647 - e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Jozef Šuhajda - šéftréner - tel.:  0905 393 830 - e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Vzťah medzi trénermi a rodičmi

Blízky vzťah s dieťaťom je základnou a najdôležitejšou prioritou každého rodiča. Všetci chceme pre svojich potomkov len to najlepšie. Puto medzi dieťaťom a rodičom sa vytvára už počas tehotenstva. Po narodení prichádzajú deti do kontaktu so súrodencami a starými rodičmi, neskôr kamarátmi, a ak sa venujú športu, aj trénermi. Každý vzťah je iný a výnimočný.

Viesť svoje ratolesti k športu už od malička je dôležité pre ich psychomotorický a fyzický vývin. Všetky by sa mali hýbať a športovať. Deti, ktoré sú pohybovo a koordinačne veľmi zdatné, majú silnú motiváciu. Čo je ale najdôležitejšie, šport prispieva k ich zdraviu.

Športujúce dieťa prichádza do kontaktu so svojim trénerom. A nie len ono, ale aj rodičia. Poďme sa preto na tento vzťah pozrieť bližšie.

 

Ako to nie je správne...

 

Na základe vplyvu rodičov si deti vytvárajú presvedčenia o svojich schopnostiach, majú určité očakávania od seba, a privlastňujú si športové hodnoty. Rodičia sa však niekedy stavajú do roly trénera a správajú sa spôsobom, ktorý nie je vhodný pre žiadnu zainteresovanú stranu. Takáto angažovanosť môže viesť k zvýšeniu stresu, úzkosti a zhoršeniu výkonu malých športovcov. Preto je dôležité, aby rodičia s trénermi fungovali v harmónii a zhode. Samozrejme, že nielen rodičia, ale aj tréneri majú zafixovanú myšlienku, že oni sú tí, ktorí vedia všetko najlepšie, nikoho nepotrebujú a nikto im do ich práce nemôže „kafrať“. Obava zo straty „patentu na rozum“ im bráni komunikovať s ďalšími špecialistami, ale aj so svojimi hráčmi a ich rodičmi. A tak sa priepasť zväčšuje, nestavajú sa mosty porozumenia, ale múry zatratenia. Často to vedie ku konfliktom, ktoré sa, žiaľ, najviac dotýkajú práve športujúcich detí. Takto to, jednoducho, nefunguje.

 

Vzťah založený na dôvere a komunikácii

 

Všetko je to o ľuďoch. Prehodiť pár viet „medzi dverami“ nestačí.

Vzájomný vzťah medzi trénermi, rodičmi a deťmi predurčuje úspešnosť či neúspešnosť mladých športovcov. Keď má zverenec dobré výsledky, jeho tréner rastie tiež. Tréner je zodpovedný za metódy, čas tréningu a odpočinku, plánuje výkonnostné ciele či účasť na súťažiach. Rovnako zodpovedá za chybné postupy.

Rodičia by mali pochopiť, že nie sú tréner, ale partner a pomocník trénera. A tréneri zasa musia prijať fakt, že je nevyhnutné neustále sa vzdelávať a občas stačí byť len viac ľudský a chápajúci. Pravidelná komunikácia medzi týmito stranami je bazálnym predpokladom prirodzeného športového vývoja dieťaťa.

 

Radovan Sloboda, Zuzana Vargová

©2023 Tvorba a správa webu ◄TC Baseline Banská Bystrica ►

Search